inf.
Internet – teoretický úvod
2.11.2006 Ing.Roman TOMÁŠ
Internet je celosvětová počítačová síť. Od jiných počítačových sítí se odlišuje zejména tím, že zůstává funkční i při značném stupni poškození. Dále se odlišuje svým celosvětovým rozsahem a počtem připojených počítačů.
Teoretické počátky internetu začínají v roce 1964. Praktická realizace začala 1969 a původně se tato síť jmenovala ARPANET. Tato síť začala být velmi oblíbená a během několika let došlo k jejímu celosvětovému rozšíření. Proto byl původní název změněn na INTERNET.
V internetu je zapojeno obrovské množství počítačů, které si vzájemně vyměňují data. Aby se informace dostaly na požadované místo, musí být počítače jednoznačně rozlišeny. K tomu slouží IP (aj pí) adresa. Ta je tvořena čtveřicí čísel, oddělených tečkou. Například 212.80.76.18 je IP adresa serveru seznam.cz. Číselné označení je vhodné pro stroje, ale pro uživatele je těžko zapamatovatelné. Proto se IP adresa převádí na adresu doménovou. Adresa www.seznam.cz je již lehce zapamatovatelná.
Úplná doménová adresa má tvar http://www.seznam.cz
Zkratka http označuje přenosový protokol – jazyk který používají počítače mezi sebou při výměně dat pomocí internetu. Protože pro prohlížení webových stránek se jiný protokol nepoužívá, zápis doménové adresy se zkracuje na www.seznam.cz. Jiný protokol mohou používat tvůrci webových stránek při jejich publikování na webhostingových serverech.
Někdy můžete být požádaní o uvedení URL adresy souboru. Každý web je tvořen mnoha podstránkami a najít požadované údaje je podmíněno čtením menu a hledáním. Zadání přesného umístění souboru toto odpadá. Ukázka URL například:
http://www.sszeme-cestesin.cz/archiv/2004/clanek2004-09-03.htm
V běžném zápisu doménové adresy www.seznam.cz rozlišujeme zprava domény několika řádů.
Doména I.řádu může být národní nebo generická. Národní např. CZ udává, ve které zemi se nachází příslušný webový server a zároveň napovídá jaký asi bude hlavní jazyk textů. Generické domény udávají zaměření firmy com=komerční firma, edu=školy… Tyto domény si uživatel nemůže pronajmout.
Doménu II.řádu si může pronajmout kdokoliv za předpokladu, že příslušný název není dosud obsazený. V současnosti se upustilo od centrálního evidenčního systému a registrací domén se zabývá několik firem. Kromě organizačních zmatků to přináší i značně rozdílnou cenovou politiku. Jednotlivé firmy vytváří balíčky služeb ve kterých se kumuluje více poplatků dohromady a mnohdy je cenové srovnání pro neznalého uživatele obtížné. Orientačně ale můžeme počítat u domény CZ s maximální cenou asi 800Kč za jednorázový poplatek za registraci a dále asi 800Kč za roční pronájem.
O doménách III.řádu rozhoduje majitel domény II.řádu. Využívají se například tehdy, když majitel výkonného internetového serveru jej nemá plně vytížený. Potom může část jeho diskové kapacity nabídnout jiným uživatelům. Ceny jsou smluvní, od zřízení zdarma až po závratné částky u prestižních serverů. Ukázka adresy např. elektro.nakupujeme.cz.
Klasické webové stránky jsou tvořeny dokumenty HTML, které jsou propojeny hypertextovými odkazy, které reagují na klepnutí myší. Že je nějaká část www stránky nadefinována jako hypertextový odkaz poznáme podle toho, že když na něj ukážeme kurzorem myši, tak ten se změní z šipky na ručičku. U textů jsou tyto navíc většinou obarveny, psány šikmým písmem a jsou podtržené.
Obyčejná webová stránka je sestavena v jazyku HTML. Na rozdíl od ostatních programovacích jazyků se zde používají párové značky – tagy.
Data se po internetu posílají po malých částech, tvz. paketech. Každý paket si hledá k cíli nejrychlejší cestu (nemusí být nejkratší!). Na cílovém počítači se informace poskládají například do zobrazení www stránky. Teoreticky by se při přenosu neměl žádný paket ztratit, v praxi se to ale občas stává. Na monitoru potom vidíme jen bílou plochu nebo neúplnou www stránku. Je zbytečné donekonečna čekat na paket, který už nedorazí. Na prohlížeči stlačíme ZASTAVIT a potom AKTUALIZOVAT (podle verze browseru mohou být funkce pojmenovány jinak) a data se načtou v pořádku. U klasických html stránek navíc může dojít k tomu, že váš počítač dočasně zobrazuje jiné informace, než které byly aktuálně publikovány na webovém serveru. Tuto závadu rovněž odstraní funkce AKTUALIZOVAT, která obejde vyrovnávací pamět (cache) a načte data přímo ze serveru.